BODEKA HAKKINDA

 1. Bir deniz kayakçısının denize çıktığında neleri bilmesi gerekiyor? Bu konularda eğitimler veriyor veya alınmasını sağlıyor musunuz?

  Kayakla suya inen birinin bilmesi gereken en önemli şey, devrilen kayaktan nasıl tahliye olması gerektiğidir. Fakat elbette ki sadece bunu bilmek bizleri iyi kayakçı yapmaz. Kayağın ve diğer ekipmanların nasıl doğru kullanılması gerektiği, doğru kürek çekme yöntemleri, dengeyi daha iyi sağlamanın yolları gibi çok gerekli bilgilerden, etkinlik sırasında nasıl beslenmek gerekir, hava ve deniz tahmini, navigasyon, ilkyardım gibi daha detaylı bilgilere kadar öğrenilecek pek çok şey vardır. Hiç şüphe yok ki, temel bilgiler de dahil olmak üzere ne kadar bilgiye ve beceriye sahipsek sudaki güvenliğimiz ve konforumuz o kadar artacaktır.

  Bodeka olarak, eğitim standartlarımızda yurt dışındaki kulüpleri örnek alıyoruz. Temel eğitim adını verdiğimiz, yeni başlayanlar için olan eğitim sonrasında, bir kayakçı, korunaklı sularda ve tecrübeli bir kayakçı eşliğinde kürek çekecek kadar bilgi sahibi olmaktadır. Temel eğitim sonrasında denizde bolca vakit geçirip, her bir etkinliğin bizim için öğretici bir aktivite olmasına çalışıyoruz. Bu etkinlikler dışında ara sıra, ileri seviye eğitimler düzenliyoruz ve her yıl yurt dışından gelen usta eğitmenlerden ileri seviye eğitimler alıyoruz.

 2. Deniz etkinliklerine nasıl katılabilirim?

  Bodeka, üyelik sistemi ile hareket eden bir spor klubü derneğidir. Sadece dernek üyeleri dernek imkanlarından faydalanabilir.
  Etik ve prensip karar olarak, derneğin düzenlediği etkinliklere, deniz kayağı konusunda tecrübeli olsalar bile, dernek üyesi olmayanlar katılamazlar. Üye olmayan kişiler, Bodeka’nın düzenlediği eğitim faaliyetine katılırlar, ardından üyelik için başvuruları yönetim kurulunca kabul edilmesi ve üyelik şartlarını yerine getirmesinden sonra bütün imkanlardan faydalanabilirler.

 3. BODEKA ne zaman, nasıl, kimler tarafından ve nerede kuruldu?

  Bodeka 2006 yılında deniz kayağı sporuyla aktif ilgilenen 8 kişiden oluşan bir arkadaş grubu tarafından Istanbul’da bir dernek olarak kuruldu. Kurucu üyelerin hiçbirinin profesyonel yaşantısında deniz kayağı yer almazken, gönüllülük usulüyle başlatılan bu hareket, kısa süre içinde birçok yandaş gönüllü daha buldu. Bodeka, hala gönüllülük usulü işleyen bir spor kulübü derneği olarak aktivitelerine devam ediyor.

 4. Bodeka neler yapıyor? Geziler, eğitimler, yarışlar vb…

  Bodeka, yalnızca kulüp içi aktiviteler düzenleyen bir dernek olmanın haricinde, Türkiye’de bu sporun tanınmasını ve benimsenmesini, bu sporla uğraşan kişilerin sayısının artmasını misyon edinmiştir. Bu anlamda düzenli olarak eğitimler düzenlemekte, eldeki bilgi ve tecrübeyi meraklısı olan kişilerle paylaşmaktadır.

  Kulüp üyesi kişiler içinse, düzenli olarak etkinlikler organize edilmekte, gerek tecrübemizi artırmakta, gerekse eşsiz kıyıları denizden keşfetmekteyiz. Farklı seviyedeki kayakçılar için farklı seviyede etkinlikler organize edilmektedir. Özellikle hafta sonları yapılan günübirlik aktiviteler sayesinde şehir yaşantısının stresini biraz olsun üstümüzden atmakta, kamplı etkinlikler sayesinde doğayla başbaşa bir tatil geçirmekteyiz. İstanbul civarındaki günübirlik etkinlikler ya da Türkiye’nin diğer birçok bölgesindeki kamplı etkinliklerin detaylı raporları için tıklayınız.

  Yeni başlayanlar için düzenlenen eğitimleri sıkça tekrarlayarak aramıza sürekli yeni kayakçıların katılmasını teşvik ediyoruz. Ayrıca ara sıra ileri seviye eğitimlerle tecrübemizi artırıyoruz. Her yıl, yurt dışından davet ettiğimiz usta eğitmenler sayesinde de tecrübelerimize yenilerini katıyoruz.

 5. Bodeka’nın amacı nedir?

  Bodeka sadece deniz kayağı sporuyla ilgilenen bir kulüptür. Amaçları arasında bu güzel sporun yurdumuzda tanıtılması için gönüllü girişimlerde bulunmak ve üyelerinin denizlerimizde, özellikle de Boğaziçi’nde kayak yapabilecekleri imkanları sağlamaktır. Derneğimizin Vizyon ve Misyonuyla ilgili detaylı yazı için BODEKA Vizyonu ve Misyonu.

Gelecek Etkinliklerimiz

No events