BODEKA Spor Kulübü

BODEKA : BOğaziçi DEniz KAyakçıları Spor Kulübü

BODEKA İstanbul’da Boğaziçi’nde deniz kayağı  (sea kayak) sporunu yaygınlaştırmak, sevdirmek ve hatta İstanbulluların hayatlarının bir parçası yapmak için kuruldu.

BODEKA üyeleri doğayı, denizi seven ama şehirde yaşayan farklı mesleklere sahip kişiler. Bulunmaktan en çok keyif aldığımız Boğaziçi’nde sevgi ve saygıya dayanan dostluk bağlarını nasıl kurarız, temiz ve sağlıklı bir ortamda nasıl spor yapabiliriz çabasıyla biraraya geldik.

Bu çaba doğrultusunda geziler düzenleriz, eğitimler tasarlarız, malzeme temin ederiz, yarışmalara katılırız. Kurulduğu yer Boğaziçi olsa da, suyun olduğu her yere kayakları götürüp kürek çekebiliriz. Gölde, nehirde, Akdeniz’de, Karadeniz’de, yabancı memleketlerde.

Biraraya geldiğimiz zamanlarda deniz kanosu olarak da adlandırılan deniz kayağının (seakayak) yaygınlaştırılması ve tanınması amacıyla projeler geliştiririz, etkinlikler düzenleriz, bizim gibi çalışan kişiler ve derneklerle işbirlikleri oluştururuz. Boğaziçi ve denizcilikle ilgili sosyal ve kültürel faaliyetlerde de buluşuruz.

Kulüp üyeleri, takvimde görülen bütün etkinliklere katılabilir. İstanbul’da hemen her hafta sonu Boğaz’da farklı rotalarda kürek çekeriz. Rotayı katılımcılarımızın seviyesine ve hava koşullarına göre belirleriz.

Etkinliklerimize tecrübe ve ekipman endişesi olmadan herkes katılabilir. Çünkü her ikisi de BODEKA tarafından üyelere sağlanır. Ancak gerekli olan iki şey var: Yüzme bilmek ve hayata saygılı ve deniz kayağından zevk alan bir bakış açısı.

BODEKA’nın sahip olduğu kayaklar ve ekipman BODEKA üyelerine hizmet verebilecek sayıda ve kalitededir. Sadece üyeler, ödedikleri aidatlar ile ve aidatlar sayesinde geliştirilen bu olanaklara ulaşabilirler. Daha tecrübeli üyeler yeni katılanlara eğitmen-rehber rolüyle yardımcı olur.

Profesyonel hayatlarımızın verdiği imkanlar dahilinde uzun süreli ve daha zorlu rotalar da yaparız. Çanakkale Boğazı – Bozcaada geçişi, Marmara Adası’nın çevresi, Heybeliada turu gibi. Hatta Trakya’nın Karadeniz sahilleri, Akdeniz’de Datça, Marmaris, Kaş, Kekova, Köyceğiz, Köprüçay turları gibi.

Uluslararası anlamda işbirlikleri geliştirerek, diğer ülkelerden deniz kayağı (sea kayak) kulüpleri misafir edebilir veya biz oralardaki etkinliklere katılabiliriz. Uluslararası çapta deneyimli ve usta deniz kayakçılarından ilham ve eğitimler alırız.

Eğer buraya kadar okuduklarınız sizi heyecanlandırdı ise siz de gelin.

bodeka-amblem-buyuk

Çünkü Mayısta yunuslar kayağınıza eşlik edecek. Haziran’da BODEKAMP’ta ustalardan yeni teknikler öğreneceksiniz. Temmuzda Uluslararası Boğaziçi Yarışmaları’nda Kanlıca’dan Kuruçeşme’ye Boğaz’ı geçeceksiniz. Ağustosta belki haftasonunu geçirmek üzere Heybeliada’ya kürek çekip ertesi gün Caddebostan’a döneceksiniz. Eylülde bu defa Marmara Adası’nın çevresini turlayacaksınız. Ekim güneşi sizi yakarken kimsenin olmadığı Poyrazköy’de dinleneceksiniz ya da Göksu’da mola verip çay içeceksiniz. Bizler Boğaziçi’nde haftasonları böyle etkinlikler yapıyoruz. Fırsat bulur bulmaz uzak denizlere açılıyoruz.

Bütün deniz, doğa ve spor dostlarına selamlarımızla…