Kaş-Kekova Turu 19 Mayıs 2011

Loading Map....

Tarih/Saat
19/05/2011
06:00 - 20:00

Mekan
Kaş-Kekova


Güneş ılık bir okşayışla yüzünde dolaşıyor, turkuaz rengi, berrak denizin üzerinde kayıyorsun, ufkunda kesintisiz yumuşak yeşil bir battaniye ile örtülmüş gibi Akdeniz’e uzanan, uyuklayan sıra sıra tepeler, kulağında suyun şıpırtısı, yakınından geçtiğin kıyı boyu makiliklerden seslenen kır kuşlarının ötüşleri ya da pırrr diye aniden önün sıra uçarlarken kanat vuruşları… onun harici gök ile deniz arasında kendi kalp atışında, hem kendinle hem de bambaşka bir bütünlükte, bir’lik duygusuyla doğanın bağrında, huzurdasın…

kekova-krfezi-sularnda-gezerken

Bu varoluşta uyum var: bedenle ve doğanın zamansız akışıyla uyum. Bu bir terapi seansının gevşeme safhasında hayal edilen bir mutluluk anı tablosu değil, gerçek bir deneyimin tarifi; Mayıs ortasında Kaş-Üçağız/Kekova arasında, bir deniz kanosunda, cam gibi tertemiz denizin üzerinde, aşağıdaki balıkları seyrederek kürek çekerken etrafında olanların tasviri..

Akdeniz’in göz kamaştıran güzellikteki bakir kıyılarında birkaç günlük kayak/kano turu bu deneyimi yaşamak için yeterli, insan bir kez kendi kas gücüyle, kanosuyla bütünleşerek su üzerinde kolayca kayma becerisini edindi mi dünyanın farklı sularında, her mevsim bu eğlenceli sportif faaliyeti tekrar tekrar yapmak isteyecek kıvama geliyor.

Nitekim İstanbul’da faal yegane deniz kanosu (sea kayak) derneği olan BODEKA, özellikle de internet üzerinden iletişimin kolaylığı sayesinde, İstanbul ziyaretleri sırasında Boğaz sularında kürek çekmek isteyen Avrupalı ya da Amerikalı, hatta Avustralyalı deniz kanocularına yılda birkaç kez ev sahipliği yapmakta. www.bodeka.org

BODEKA’nın açılımı, Boğaziçi Deniz Kayakçıları. Burada kayak’tan kasıt kar kayağı değil elbet; kastedilen yaklaşık 5mt boyunda ve 60cm eninde olan ve çift palalı kürek kullanılarak kas gücüyle hareket ettirilen tek kişilik tekneler.

Bodeka 2006 yılında deniz kayağı sporuyla aktif ilgilenen bir arkadaş grubu tarafından Istanbul’da bir dernek olarak kurulmuş, On kişiyi bulmayan ilk üye sayısı kısa sürede artan dernekte, kadınlar da erkekler kadar faal ve etkin. Karışık gruplar halinde yaz kış hafta sonları Boğaziçi boyunca kuzeye ya da güneye, ya da Caddebostan Adalar, ya da Riva rotalarına doğru çıkılan ve dönülen günlük gezintilerin çıkış ve dönüş yeri Paşabahçe. Buradaki mütevazi kayıkhane giyinme, duş yapma ve ekipman barındırma ihtiyaçlarına cevap veriyor ve ulaşım açısından da TEM’e yakınlığıyla son derece elverişli konumda.
Kent merkezinden yola çıkan biri en fazla bir saatlik bir süre zarfında bir Cumartesi günü kendini Boğazın maviliğinde Anadolu Hisarı’na ya da Göksu’ya doğru kürek çekmek üzere hazır, su üzerinde arkadaşlarıyla şakalaşarak kürek çekerken bulabiliyor. Boğaziçi’ni bundan daha güzel bir biçimde deneyimlemek mümkün mü? Suya olabildiğince yakın, yalıları seyrede seyrede- hatta kimi zaman yalı sahipleriyle sohbet ede ede – martıları ya da balıkçılları önüne katarak, gürültü çıkartmadan, sintine atmadan kıyı boyunda süzülmek: Boğaz’ın narinliğine en yakışan gezinme hali bu.
Bu keyif yaz aylarında ara sıra daha güneyli sulara da taşınıyor; dernek resmi tatil günlerine rast gelen dönemlerde Akdeniz ve Ege kıyılarında birkaç günlük turlar düzenliyor ki zaten memleketimiz bu sportif faaliyet için neredeyse ideal şartlar sunuyor.

19 Mayıs 2011’i böylesi bir Bodeka etkinliği ile değerlendiren dernek üyeleri Kaş’ta konaklayarak Kaş civarındaki koylarda, yörede kayak turları düzenleyen Bougainville Tur’un kanolarını kullanarak, ılık sularda deneyimlerini ve kürek becerilerini geliştirme imkanı buldular.

Kaş ve Fethiye yöresinde acentelerin günlük turistik paketler arasına dahil edilen kayak turları yabancı turistlerin de bir hayli tercih ettiği yarı sportif faaliyetler arasında olduğundan, herhangi bir saatte Kekova’da ya da Fethiye koylarında renkli kayaklarıyla, denizde sohbet muhabbet dolaşan gruplara sıkça rastlanıyor.

kekovada-6-km-krek-sonras-mola

Kekova kayak turları için bir cennet, Tersane koyu, Batık kent, Kale/Simena insanı coşkuyla dolduran manzaralarla bezenmiş yerler, hele de baharda, doğanın renklerini, kokularını çiçeklerle sergilediği dönemde… Küçük plajlarda verilen molalarda denizde şnorkelle yüzerken kayalıklarda rastlaştığınız trompet balıkları, karagözler uysal uysal sizi gözlerken, kıyıda zeytinliklerin gölgelerinde antik kent kalıntıları vakur bir varoluşun ev sahipliğini gereğince ihtişamla yerine getiriyor.

Tarihi kalıntılar ile doğanın güzellikleri arasında ritmik bir biçimde kürekleri suya daldırarak zerafetle ilerlemek sanki baş döndürücü bir slalomda akmak gibi, çevre bu akışı hiç bırakmak istemeyecek kadar keyif veriyor. Nihayetinde denizden çıkıldığında Akdeniz mezeleriyle donatılmış bir sofrada akşam yemeğini iştahla ve hak ederek yemenin keyfine de diyecek olmuyor.

Bodeka’nın daha tecrübeli kayakçıları için saatte altı kilometreyi bulan bir hızda kürek çekmek mümkün, bu gibi etkinlik günlerini Akdeniz’de iddialı rotalarda, açık denizde gün boyu kürek çekerek daha sportif amaçla da değerlendirmek isteyenler Kaş Kekova arasını molasız katediyor. Kimsenin tek başına yol almadığı rotalarda tecrübeli ya da daha az tecrübeli olsun gruplar halinde tur liderleriyle suya çıkılıyor, dayanışma ve muhabbetle yol alınıyor ve tüm doğa sporlarında olduğu gibi alınan keyfin üzerine sağlam ve kalıcı, barışcıl dostluklar kuruluyor.

Su üzerinde kendince yol almak, kerterize konan kıyıya varmayı başarmak, macera ve bağımsızlık duygusunu körüklüyor, hem de gündelik yaşamın gözümüzü bağlayan alışkanlıklarından birkaç saatlik kurtuluş sağladığından meditatif bir yanı var, yaşama farklı bir bakış açısından bakabilmeye olanak veriyor; yaşamın kaynağı olan, bedenimizin yüzde yetmişini oluşturan su’ya yakın, ruhu tazeleyen bir bakış.

Oya Koca Eğrikavuk,
Mayıs 2011
B.Ü.Ekonomi -1987