Beykoz Koyu Turları 22-28-29 Eylül 2013

Loading Map....

Tarih/Saat
22/09/2013 - 29/09/2013
09:00 - 18:00

Mekan
Beykoz Koyu


BODEKA’da Eylül ayı temel eğitim ve turlar nedeniyle çok yoğun ve keyifliydi. 14 ve 15 Eylül tarihlerinde 24 katılımcıyı deniz kayağı ile tanıştırdık. Eğitimi başarı ile tamamladıklarında onları kısa boğaz turuna davet ettik. Bu turlar hala devam ediyor, şimdiye kadar yapılan turların izlenimlerini tur liderlerinin gözünden paylaşıyoruz.

22 Eylül 2013

Tur sabahı karanlık ve yağmurlu bir havaya uyanan deneyimli kayakçılar kendini şöyle avutur: Rüzgar sert değilse yağmur hiç sorun değil…Gel gelelim bu kayakçı o gün daha temel eğitimi bir hafta önce almış katılımcılarını ilk kez denize çıkaracaksa alır onu bir tasa!

Saat 0830 gibi Paşabahçe’ye vardığım anda bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan “Kıraathane”nin saçaklarına sığınıp önce Emel’i sonra Muhittin’i gördüm, biz çay içerken Aykut’la karşılaştık ve hep birlikte kayıkhaneye doğru yürürken güneş yüzünü gösterdi bile…

Hazırlandık, kayaklarımızı seçtik ve dümdüz denize indik. Beykoz Koyu kıyılarına yaklaşarak Kuzey’e doğru kürek çekmeye başladık, yeni kürekçilerin durumuna ve isteklerine göre turun mesafesini ayarlamayı planladım. iyi kürek çektikleri için Beykoz Koyu Burnuna kadar gittik ve oradan geri döndük. Dönüş yolunda yaşanan devrilme ile yardımlı kayağa binme uygulamasını başarı ile uyguladık ve turu sorunsuz tamamladık.

Emel, Aykut ve Muhittin’e sertifikalarını sunduk ve onlarla sonraki etkinliklerde görüşmek üzere vedalaştık. Öğle saatleri yaklaştığından rüzgar da artmaya başlamıştı ama sonraki turda Ümran da olacağından için rahattı. 29 Haziran’da temel eğitimi alan ama tura çıkmamış olan, Tuğba, Duygu, Yunus ve Tuba ile buluştuk ve yeniden hazırlanarak katılımcıları ikili gruplar halinde suya indirdik. Rüzgar zaman zaman artıp azaldığından turu Paşabahçe Cam fabrikası ile Tekel Fabrikası rıtasında yaptık. Kıyıda bize Sedat yine fotoğraf ve kara desteği sağladı 🙂

Tur sonrasında Paşabahçe’deki balıkçımızda hep birlikte sohbet ettik ve saat 1500 gibi başka etkinliklerde görüşmek üzere vedalaştık..

p9220861

28 eylül 2013
Cumartesi günü Alper ve ben daha önce Caddebostan’da ilk eğitimlerini almış toplam 5 kişi ile 2 ayrı tur gerçekleştirdik. Turların ilki 3 yeni katılımcı ile saat 9.30’da başlarken, ikinci tur saat 12’de 2 yeni katılımcı ile yaptık. Havanın yaz aylarını aratmayacak kadar güzel ve denizin sakin olmasından dolayı iki tur da hem katılımcılar için hem de bizler için çok keyifliydi.

Armağan

28eyll

29 Eylül 2013

07.30 da derneğe ulaştım. Burak ve Fatoş ile otoparkta karşılaştık ve içeri girip hazırlanmaya başladık, Baran da gelince kayakları dışarı taşıyıp 08.10 da suya indik.

Su seviyesi düşmüş biraz zorlanarak suya indik. Sahilin 200metre açığında bir tekne ağ topluyordu. Yanına gidip ne çıkacak diye baktık. Bu işte asıl olan Vira diye bağırmakmış. Ön taraftan bir adam Vira diyor arkadan ağların arkasından başka biri vira diye karşılık veriyor. Vira Vira bir tane bile balık çıkmadı.

Bizde sıkıldık ve Beykoz Koyu içine hareketlendik amacım yeni üye adayımızı Fatoş’u fazla yormadan sahilden mobile kadar kıyı kıyı kürek çekmekti. Sabah erken, İstanbul uyuyor ve deniz çarşaftı. Bildiğim yerler hakkında kısa bilgiler vererek Mobile vardık sanki Egedeyiz su inanılmaz berrak küçükcük midyeler bile seçiliyor. Aklıma Armi’nin 3-4 hafta önce suya düşen hatch kapağı geldi. Bir ümit bakındım, tabiki yoktu…

Kısa bir meyve molası ardından bu sefer direkt olarak kayıkhaneyi hedefledik. Yine aynı balıkçı teknesine yaklaştık.. Denizler kurumuş 20 kişi bir balık yakalayamamış.

Hızlıca çekeklerden çıktık. Kayakları taşıdık toplanma duş vs. ardından 10.45 gibi ayrıldık.

Çağatay

20130929-110